F.A.Q – Najczęściej zadawane pytania

Skąd się biorą pierwiastki w wodzie?

Woda składa się z dwóch pierwiastków wodoru i tlenu (H2O). Wodzie pitnej są rozpuszczone związki chemiczne – głównie nieorganiczne. Pochodzą one naturalnie z ujęcia wody, powietrza czy z procesu oczyszczania. Przeważnie są to naturalne związki nieszkodliwe, a niektóre wręcz niezbędne dla organizmu. Niektóre związki pochodzą z zanieczyszczenia wtórnego. Mogą one także być pożyteczne np.: żelazo, a niektóre szkodliwe np.: ołów, rtęć. Analiza pierwiastkowa pozwala określić skład nie organiczny wody, a dzięki temu wiedzieć, czy woda jest bezpieczna do picia.


Skąd się biorą zanieczyszczenia w wodzie?

Przyjmując jako definicję, że zanieczyszczenia są to niepożądane substancje w wodzie, możemy powiedzieć, że część z nich naturalnie pochodzi ze źródła, a druga część została wprowadzona podczas przesyłu w sieci – nazywamy je zanieczyszczeniami wtórnymi. Zanieczyszczenia te pochodzą od korozji materiałów, z których są wykonane rury, z awarii, z armatury sanitarnej, ze złego użytkowania sieci.


Czy robienie analizy pierwiastkowej wody pobranej z mieszkania sprzedanego od dewelopera ma sens?

TAK ma sens. Mimo że dewelopera obowiązują akty:
-rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (wdraża ona postanowienia dyrektywy 98/83/EC z 3 listopada 1998 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi);
-rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie;
-norma PN-EN 12502 Ochrona materiałów metalowych przed korozją. Wytyczne do oceny ryzyka wystąpienia ryzyka korozji w systemach rozprowadzania i magazynowania wody.
Oraz dokumenty branżowe, to istnieje ryzyko wystąpienia wtórnego zanieczyszczenia wody. Rzadko, kiedy deweloper zdecyduje się sprawdzić jakość wody w każdym mieszkaniu. Poza tym, każde mieszkanie po odebraniu pewnie przechodzi aranżacje lub wykończenie.


Czy mogę pić wodę ultraczystą, destylowaną, dejonizowaną?

NIE – wody pozbawione całkowicie minerałów są szkodliwe dla zdrowia i nie powinno się ich spożywać w znaczącej ilości, ponieważ ciśnienie osmotyczne jest inne (hipotoniczne do komórek) oraz nie dostarczamy organizmowi minerałów.

Czy określamy hipotoniczność, izotoniczność, hipertoniczność wody?

Jeszcze nie-w naszych usługach nie mamy standardowych badań na temat ciśnienia osmotycznego. Roztwór hipertoniczny to taki roztwór o większym ciśnieniu osmotycznym niż oddzielony od niego błoną półprzepuszczalną roztwór odniesienia. Podział roztwór na hipotoniczność, izotoniczność, hipertoniczność jest przedstawiony poniżej wraz z ilustracją przenoszenia się cząsteczek wody poprzez błony czerwonej ciałka krwi.


Czy dawka toksyczna zaczyna się od zera lub 0,0000001.

Bardzo ciekawa kwestia. Dawka toksyczna nie zaczyna się od zera. Dlatego występowanie nawet 0,0001 mg/l arsenu nie powinno powodować żadnych efektów. Na toksyczność i oddziaływanie związków chemicznych na organizm można spojrzeć w wielkim uproszeniu jako na wykres o kształcie U.

Jeżeli mamy np.: jony magnezu, które są potrzebne do prawidłowego życia to:
– brak tych jonów albo małe stężenie powoduje choroby, a w konsekwencji śmierć,
– dostarczanie jonów magnezu zgodnie z zalecaną dawką dzienną z pewnymi odchyleniami powoduje normalne funkcjonowanie organizmu,
– duże dawki magnezu powodują przedawkowanie, choroby lub nawet śmierć.

Jeżeli weźmiemy na przykład taki pierwiastek jak radon (Rn), który na ogół można powiedzieć toksyczny, promieniotwórczy.
– przy zerowym lub znikomym stężeniu jego wpływ na zdrowie jest zaniedbywany,
– przy bardzo małym stężeniu uważa się, że pobudza organizm i wykazuje działanie dobroczynne (zabiegi w uzdrowisku Świeradów-Zdrój)
– przy większym i dużym jest szkodliwy, przez WHO klasyfikowany jako czynnik mogący prowadzić do nowotworów i śmierci.
Tak więc wszystko zależy od dawek od formy pierwiastka.


Czy stopień utleniania, forma jonu ma znaczenie?

TAK. Działanie biologiczne wielu pierwiastków jest inne w zależności od formy-stopnia utleniania, w którym występuje dany pierwiastek. Miedź Cu2+ inaczej działa niż Cu+, tak samo z chromem, wanadem. Obecnie analizujemy całkowite stężenia pierwiastków. Dla osób chcących wykonać analizę jesteśmy w stanie analizować odpowiednie związki.


Czy analiza wody z kranu wyklucza zanieczyszczenia?

Dzięki analizie wody uzyskujemy informacje dotyczące składu wody. Na podstawie tych informacji możemy określić czy nadaje się do picia, czy powinniśmy zastosować jakieś dodatkowe uzdatnianie lub zmniejszenie na ekspozycję.


Czy należy suplementować brakujące minerały w celu leczenia chorób?

Jeżeli mamy informacje, że pokarm i płyny nie dostarczają nam niezbędnych zalecanych dawek minerałów, możemy po konsultacji z lekarzem przyjmować minerały. Leczenie chorób poza drobną ilością schorzeń wynikających z gospodarki jonowych nie może opierać się na suplementacji pierwiastków. Leczenie powinno opierać się na aktualnej wiedzy medycznej i lekarskiej. Jeżeli państwo macie wyniki z naszej analizy i na przykład jest stwierdzona duża ilość ołowiu w wodzie oraz wiecie Państwo, że mieliście narażenie przez długi czas na ten pierwiastek, wówczas lekarz może pomóc wam, bo zna przyczyny-to także dotyczy innych pierwiastków.


Czy prowadzicie Analizę Pierwiastkową Włosa?

Nie. Obecnie nie prowadzimy. Uważamy, że może ona dawać pewne informacje w chronicznych zatruciach, nie mniej jednak nie jest reprezentatywna. W przyszłości wprowadzimy pewnie analizę, która powie o bilansie jonowym całego organizmu-tak, aby wiedzieć co i jak jest przyswajane, czego brakuje, co jest wydalane. Całościowe spojrzenie na organizm będzie powodowało całkowite zobaczenie kondycji organizmu, ale to pewnie będzie już 2020 roku. Polecamy zobaczyć: https://www.youtube.com/watch?v=jB0wNzpWVro&t (Analiza pierwiastkowa włosów (EHA). Kanał: Pod Mikroskopem)


Czy na podstawie analizy pierwiastkowej wody można diagnozować choroby?

Na pewno nie, można jedynie diagnozować zatrucia lub narażenia na substancje toksyczne. Do rozpoznawania chorób służą badania medyczne (analiza krwi, moczu, powietrza wydychanego, prace organizmu etc…) i wywiad środowiskowy. Lekarz na podstawie szeroko zebranych informacji może powiedzieć co dzieje się z organizmem.

Jakie pierwiastki analizujemy?

Analizujemy ponad 31 pierwiastków obecnie, najlepiej zobaczyć przy aktualnych ofertach. Jeżeli jest potrzeba, możemy wykonać dodatkowe oznaczenia. Należy pamiętać, że jesteśmy firmą specjalizującą się w badaniach i rozwoju. Dlatego podejmujemy się różnych wyzwań i potrafimy każdy dostępny pierwiastek oznaczyć.


Jak pobrać wodę?

Wodę można pobrać w sposób opisany. Największym skrócie potrzebujemy około szklanki wody w czystym szczelnym opakowaniu.


Czy potrzebujemy specjalnego zestawu do pobrania?

Nie. Mimo że mamy w naszej ofercie takie zestawy do pobrania, to jednak oszczędzając dla klientów zbędne koszty, akceptujemy ich sposób przygotowania próbki.


Czy da się przyspieszyć analizę?

Analizę pierwiastkową można przyspieszyć w uzasadnionych przypadkach, jeżeli praca w laboratorium na to pozwala.


Kiedy należy zapłacić opłatę za analizę pierwiastkową wody?

Płatność za analizę należy wykonać przed wysłaniem próbki, tak aby można było szybko podjąć działania. Nie wykonujemy analiz, a potem przyjmujemy płatności.


Czy wystawiamy paragon/fakturę?

Tak, do każdego zamówienia wystawiamy fakturę VAT (23% podatku), dlatego należy podać dane do faktury podczas zamawiania.


Czy możemy robić zamówienia z zagranicy?

Tak. Procedura jest taka sama jak przy zamówieniu z Polski.


Jak dostaje wyniki?

Wyniki wysyłamy w sposób elektroniczny poprzez e-mail. Dla zainteresowanych możemy wysłać także wersje drukowaną. Wyniki jeżeli nie są zrozumiałe to służymy pomocą telefoniczną w ciągu 7 dni od wysłania.


Czy podejmujecie inne badania?

Tak. Firma Rootinnovation specjalizuje się w pracach badawczo rozwojowych dlatego działamy we wszelkich badaniach obejmujących: chemie, fizykę, analitykę, medycynę, weterynarię, statystykę, elektronikę, przetwarzanie danych.

 

Zapraszamy do zadawania pytań w komentarzach:

6 myśli na “F.A.Q – Najczęściej zadawane pytania”

  1. Zanim się zdecydowałem to patrzyłem na innych. W Polsce się nie da znaleść tak dobrej analizy za taką cenę, mam nadzieje, że to nie jest promocja tylko standardowa cena. Polecam

  2. Strasznie mamy zanieczyszczoną wodę, powietrze, żywność …. gdzie się nie obrócisz, to trzeba dbać o siebie, a choroby czają się za każdym rogiem. Większość to choroby cywilizacyjne-czyli takie, które wynikają zanieczyszczenia środowiska. Smutne, ale prawdziwe

  3. Coraz więcej mówi się o zanieczyszczeniu i jedzeniu byle czego, ja także uważam, że coś jest w świecie nie tak. Odpady organiczne z miasta zgazowuje się, następnie ten niby kompost wyrzuca się na pola, a potem to jemy. Wyniku czego gleba jest zanieczyszczona i jedzenie także. Jak tu żyć, z jednej strony nie można wpadać w panikę, ale z drugiej strony patrzymy, aby nie narażać się zbyt dużo. Więc sprawdzanie własnej instalacji wodnej przed zanieczyszczeniami uważam za wartościowe.

  4. Czy wodzie może znajdować się koronowirus, czy jest szansa na zakażenie się wodą ze studni przez to że dostanie się wirus z Wuhan 2019-nCov. Czy to prawda jest, że nowy 2020-nCov jest rozpuszczalny wodzie?

  5. Odpowiadając na Pani pytanie:
    Obecnie nie ma żadnego naukowego dowodu, że wirus może się przenosić przez wodę pitną. Przenosi on się drogą kropelkową od osoby chorej (nawet takiej i której nie występują objawy). Należy stosować reżim sanitarny, myć ręce i stosując zasady higieny. Jeżeli źródło nie miało kontaktu z osobą chorą, powinno być czyste.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *